Igorska Ikona Bogarodzicy
/Igorewskaja Ikona Bożijej Matieri/

Igorska Ikona Matki Bożej i jej historia jest ściśle związana z wczesną historią Rusi Kijowskiej.

Brat przyszłego księcia Igora - Wsiewołod odbił od potomków Monomacha tron kijowski i przed swoją przekazał go Igorowi. Kijowianie, wierni poprzednim władcom, w tajemnicy zaproponowali objęcie tronu wnukowi Monomacha Izjasławowi. Doszło do walki zbrojnej, podczas której po stronie Izjasława opowiedzieli się bojarzy kijowscy. Pomogli oni nie tylko doszczętnie rozbić wojska księcia Igora, ale też schwytać jego samego.

Wrzucony do lochu książę, spodziewając się rychłej śmierci, zapragnął złożyć śluby zakonne. Powiedział wówczas: "Już dawno chciałem poświęcić Bogu moją duszę. Teraz, będąc w więzieniu, u wrót grobu, czy mogę pragnąć czegoś innego?!". Skruszony postawą Igora Izjasław rozkazał uwolnić go. Wymęczonego wyniesiono z lochów i przeniesiono do celi, gdzie przeleżał jak martwy osiem dni. Złożywszy śluby zakonne książę odzyskał zdrowie. Jednak brat Igora Światosław ponownie wystąpił przeciwko Izjasławowi. Rozwścieczeni żołnierze władcy pojmali wówczas księcia Igora, zamordowali go, a nagie ciało ciągnęli ulicami.
Działo się to 19 września 1147 r. Znajdująca się w celi księcia ikona Matki Bożej, przed którą po raz ostatni modlił się przed śmiercią, otrzymała nazwę Igorska. Okryta była wykonaną ze srebra pozłacaną ryzą i posiadała napis świadczący o tym, iż należała do księcia Igora. Wyjątkowo często modlili się przed nią ludzie cierpiący oraz prześladowani.

Do II wojny światowej Igorska ikona Matki Bożej znajdowała się w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej. Podczas wojny zburzono świątynię, a wraz z tym zaginął słuch po cudownej ikonie.

Święto Igorskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 5/18 czerwca.


Jarosław Charkiewicz