Ikona Bogarodzicy "Godne Jest"
/Ikona Bożijej Matieri "Dostojno Jest"/

Historia Ikony Matki Bożej "Godne jest" jest związana z pojawieniem się w Cerkwi prawosławnej modlitwy o tej samej nazwie.

Tradycja zachowana na Świętej Górze Atos opowiada o tym jak w X w., niedaleko Monasteru Karejskiego, w jaskini poświęcał życie Bogu starzec z nowicjuszem. Pewnego razu, a była to sobota, starzec poszedł do pobliskiego monasteru na Całonocne Czuwanie, a nowicjusz został sam.

Późno w nocy nieznany mnich zapukał do drzwi jego celi. Nowicjusz wpuścił go, po czym wspólnie zaczęli śpiewać psalmy i czytać modlitwy. Gdy rozpoczęli śpiewanie "Czcigodnijeszą od cherubinów" ("Czestniejszuju cheruwim..."), gość zauważył, iż w stronach z których przybywa pieśń ta rozpoczyna się jeszcze słowami "Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogarodzico, zawsze błogosławioną i nieskalaną i matkę Boga naszego." ("Dostojno jest jako woistinu błażiti Tia Bogorodicu, Prisnobłażennuju i Prienieporocznuju i Matier Boga Naszego").

Gdy mnich wymawiał te słowa znajdująca się w celi Ikona Matki Bożej Miłującej niespodziewanie rozbłysła niezwykłym światłem. Później poprosił gościa, aby zapisał mu słowa tej pieśni. Przybyły mnich uczynił to pisząc palcem na kamiennej płycie, która pod jego ręką stała się miękka jak wosk. Zaraz po tym pielgrzym, który nazwał siebie Gabrielem zniknął.

Nowicjusz spędził całą noc na modlitwie, a nad ranem śpiewał już tę pieśń z pamięci. Piękna nowa pieśń zainteresowała również starca. Nowicjusz pokazał mu kamienną płytą i opowiedział o całym zdarzeniu. Starzec opowiedział o wszystkim radzie starszych mnichów Świętej Góry Atos, którzy jednomyślnie słowami nowej pieśni wychwalili Matkę Bożą i Jej Syna.

Od tej pory Cerkiew wychwala Matkę Bożą słowami modlitwy "Godne Jest" ("Dostojno jest"). Ikonę Matki Bożej przeniesiono do głównej świątyni Monasteru Karejskiego. Święto Ikony Matki Bożej "Godne Jest" obchodzone jest 11/24 czerwca.


Jarosław Charkiewicz