nowości w serwisie


2018 XI 27Cmentarz Parafialny w Lublinie
ankara dershane fiyatları
Oddajemy do Państwa dyspozycji system GROBONET 2.5® umożliwiający odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze. System umożliwia ponadto zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu.

2018 II 26Teksty Obrzędu świętego oleju w j.polskim Teksty przetłumaczone przez ks. Henryka Paprockiego

2016 V 19Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej Funkcjonuje od 16 września 2013 roku.

2013 V 01Obrzęd mycia nóg w Wielki Czwartek W Wielki Czwartek po liturgii odbywa się obrzęd obmycia nóg. Czyni się tak na pamiątkę Chrystusa, który obmył nogi 12 apostołom. Prezentujemy nagrania z uroczystości w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego.

2013 III 20Wielki kanon pokutny św. Andrzeja z Krety

2013 II 26XVIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich Terespolskie kolędowanie osiągnęło dojrzałość, osiemnaście lat Festiwalu to wyrobiona marka, wierna widownia i określony poziom artystyczny. Na dwudniowym spotkaniu z kolędą wschodniosłowiańską, przy pełnej sali, zaprezentowało się 27 zespołów wokalnych, chórów parafialnych, grup śpiewaczych z Polski, w tym z Podlasia i Chełmszczyzny, Ukrainy i Białorusi.

2012 II 27Terespolskie kolędowanie 2012r. XVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich to jedyna w roku okazja, aby w tym samym miejscu i czasie można było usłyszeć prawosławnych duchownych oraz świeckich wykonawców z Polski i zagranicy, wykonujących tradycyjne kolędy wschodniego pogranicza. W tegorocznych spotkaniach festiwalowych wystąpi prawie 800 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, skupionych w 36 zespołach z ponad 50, które wyraziły chęć udziału. Przywracając rolę kolęd w zbliżaniu narodów, wykonawcy zaprezentowali zarówno te popularne, jak i zapomniane już dziś utwory. Publiczność miała możliwość podziwiania kolęd, koladek, jak i pastorałek oraz szczedriwek, prezentowanych przez najlepsze chóry. Prezentacjom towarzyszyła wystawa fotograficzna Orth Photo, będąca tematyczną podróżą opowiadającą o kolorach prawosławia w Polsce. Organizatorzy imprezy to Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. Festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

2011 X 26Kopia ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby" w Terespolu PulsmiastaTV - W powitaniu kopii ikony Matki Bożej przywiezionej przez mnichów z Grecji uczestniczyli duchowni i wierni przybyli z kilku województw. Jest to kopia specjalnie dla terespolskiej cerkwi napisana w monasterze Dochiariu na świętej górze Atos, gdzie ikona objawiła się cudami. Jesienią 2010 r. ze znajdującej się w prywatnym domu w Terespolu kopii ikony też wydobywał się wonny olej. Wierni twierdzili, że dostąpili cudu. Dziś obraz przywieziony z Grecji został przeniesiony z procesją do cerkwi św. Jana Teologa. Przed świątynią ikonę przywitali metropolita warszawski i całej Polski Sawa oraz arcybiskup Abel. W cerkwi metropolita zwrócił się do wiernych mówiąc o wielkim znaczeniu tego święta w życiu nie tylko terespolskiej parafii prawosławnej, ale też i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Przy umieszczonej w cerkwi greckiej ikonie modlili się duchowni oraz wierni podczas Całonocnego Czuwania i Akatystu. W niedzielę już o godz. 7.30 odbył się Akatyst do sw. Jana Teologa, patrona terespolskiej świątyni oraz następnie o godz. 9 Boska Liturgia.

2010 XI 30Drogi Boże nigdy nie były zbadane - wywiad z arcybiskupem Ablem o zjawiskach w Terespolu Wonny olej zaczął się wydzielać z kolejnych ikon w Terespolu. Pierwsze zjawisko zauważono we wrześniu w jednym z mieszkań prywatnych. Wtedy to olej zaczął się wydzielać z ikony Matki Bożej "szybko spełniającej prośby". Teraz można już mówić o kolejnych czterech takich samych przypadkach do których doszło w mieszkaniu prywatnym i w terespolskiej cerkwi. Do Terespola przyjeżdżają wciąż nowi pielgrzymi by pokłonić się przed ikonami. Jak można odczytywać zaistniałą sytuację? Jakie ma znaczenie dla wiernych i Kościoła prawosławnego w Polsce. Na ten temat z ordynariuszem diecezji lubelsko - chełmskiej abp Ablem rozmawiał Marcin Superczyński.

2010 IV 13Modlitwy za ofiary katastrofy w Smoleńsku W portalu Prawosławnego Radia Internetowego Diecezji Lubelsko-Chełmskiej można wysłuchać nagrań poświęconych sobotniej tragedii w Smoleńsku. O wieloletniej znajomości z tragicznie zmarłym arcybiskupem Mironem opowiada arcybiskup Abel. Prezentowane są też modlitwy i wypowiedzi wiernych z Lublina oraz pielgrzymów z Grecji, którzy w ostatnich dniach odwiedzili nasz kraj. Strona radia znajduje się pod adresem www.pri-lublin.eu.

1  2    >