Ikona Bogarodzicy "Siedem Strzał"
/Ikona Bożijej Matieri "Siemistrelnaja"/

Ikona Matki Bożej "Siedem Strzał" ma ponad 500 lat, a została wysławiona w następujących okolicznościach.

Jeden z chłopów mieszkających w Guberni Wołogodzkiej od wielu lat cierpiał na chorobę nóg i ogólne osłabienie organizmu. Wszystkie wykorzystane sposoby, aby poprawić swoje zdrowie nie pomogły. Nie mogąc dłużej liczyć na pomoc ze strony ludzi skierował modlitwę do Matki Bożej. Pewnego razu we śnie usłyszał głos, który polecił mu, aby odnalazł na dzwonnicy cerkwi św. Jana Teologa ikonę Bogarodzicy, gorliwie się przed nią pomodlił i wówczas zostanie uleczony ze swej choroby.

Chłop zrozumiał, że jest to dla niego wyraźna wskazówka z nieba. Opowiedział o swym śnie innym ludziom, którzy jednak nie bardzo mu wierzyli. Następnie z trudem udał się do wskazanej we śnie cerkwi, gdzie widząc jego zdecydowanie na dzwonnic wpuszczono go dopiero za trzecim razem. Na dzwonnicy znalazł zakurzoną i podniszczoną ikonę przedstawiającą Matkę Bożą z siedmioma mieczami skierowanymi ku Jej sercu - trzy od prawego ramienia, a cztery
od lewego. Oczyścił ją i poprosił, aby odprawiono molebien w intencji jego zdrowia, co uczyniono. Modlitwa została wysłuchana i odzyskał zdrowie.

Gdy o cudownej mocy ikony zaczęto już zapominać, w 1830 r. w Wołogdzie i okolicach wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy zaczęli szukać pomocy u Bogarodzicy, wzięli Ikonę Matki Bożej "Siedem Strzał" oraz jeszcze jeden Jej wizerunek i w uroczystej procesji obnieśli wokół miasta. Wówczas zaraza została zahamowana, a po pewnym czasie ustała zupełnie.

Ikona Matki Bożej "Siedem Strzał" wizualnie podobna jest do Ikony Matki Bożej "Łagodząca Złe Serca" nazywanej też "Proroctwo Symeona", gdzie spośród siedmiu mieczy po trzy znajdują się po jednej i drugiej stronie serca Bogarodzicy, a siódmy skierowany jest od dołu.

Święto Ikony Matki Bożej "Siedem Strzał" obchodzone jest 13/27 sierpnia.


Jarosław Charkiewicz