Ikona Bogarodzicy "Uzdrowicielka"
/Ikona Bożijej Matieri "Celitielnica"/

Ikona Matki Bożej "Uzdrowicielka" należy do najstarszych ikon Bogarodzicy. Została napisana w IV w., w czasach działalności misyjnej oświecicielki Gruzji - św. Niny. Ikona ta nie jest jednak na tyle znana jak jedna z jej kopii, która znalazła się w Rosji.

Było to w końcu XVIII w. Pewien duchowny jednej z moskiewskich cerkwi Wikencjusz Bulwinieński posiadał taki zwyczaj, że wchodząc do świżtyni przyklękał przed ikoną Matki Bożej i odmawiał krótką modlitwę: "Raduj się, Łaski Pełna! Pan z Tobą! Błogosławione łono noszące Chrystusa i piersi, które karmiły Pana Boga i Zbawiciela naszego!". Pewnego razu duchowny bardzo ciężko zachorował. Zaczął mu gnić język, a ból był tak silny, że kapłan tracił zmysły. Któregoś dnia, gdy odzyskał przytomność, zaczął się modlić takimi słowami jak zwykle. Nieoczekiwanie ujrzał stojącego przy łożu, niebywale pięknego młodzieńca. Chory zrozumiał, że jego gościem jest anioł stróż. Patrząc na cierpienie duchownego anioł zwrócił się z gorącą modlitwą do Bogarodzicy, prosząc o jego uleczenie. Wtem zjawiła się Sama Matka Boża i ulitowawszy się nad cierpiącym z bólu, ukazała znak Swej wielkiej miłości. Chory od razu poczuł się
zupełnie zdrowy, wstał z łoża i poszedł do cerkwi, gdzie właśnie trwało nabożeństwo. Ku zdziwieniu znajdujących się w świątyni wiernych wszedł na kliros i dołączył do śpiewającego na nim chóru. Od tej pory aż do samej śmierci kapłan nigdy już nie chorował.

Na pamiątkę tego cudownego wydarzenia, wzorując się na starożytnej Ikonie Matki Bożej "Uzdrowicielka", sporządzono jej kopię i umieszczono w żeńskim Monasterze Aleksiejewskim w Moskwie. Przedstawia ona stojącą w światłości Matkę Bożą, przed którą znajduje się leżący na łożu chory człowiek.

Święto Ikony Matki Bożej "Uzdrowicielka" obchodzone jest 18 września/1 października.


Jarosław Charkiewicz