Tołgska Ikona Bogarodzicy
/Tołgskaja Ikona Bożijej Matieri/

Tołgska Ikona Matki Bożej objawiła się 8 sierpnia 1314 r. na brzegu rzeki Tołga u ujścia do Wołgi. Z wydarzeniem tym związana jest następująca historia.

Biskup Rostowski i Jarosławski Prochor podróżował po swojej diecezji. W drodze powrotnej zatrzymał się na nocleg kilkanaście kilometrów od Jarosławia. O północy obudziło go jasne światło przenikające przez ścianę jego namiotu. Władyka wyszedł na zewnątrz i zobaczył na przeciwległym brzegu Wołgi słup ognia oraz wiodący ku niemu po wodzie most. Biskup uczynił znak krzyża i przeszedł po moście na drugą stronę rzeki. Tam na szczycie słupa ognia ujrzał ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Pomodlił się przed nią i, zapominając swej laski biskupiej, powrócił na nocleg.

Następnego dnia po jutrzni władyka Prochor nie mogąc znaleźć swoją laskę. Przypomniał sobie gdzie go zostawił i opowiedział towarzyszom podróży o nocnym widzeniu. Wysłani na drugi brzeg słudzy odnaleźli między drzewami ikonę Matki Bożej, a pod nią biskupi żezł. Również sam biskup przeprawił się na
drugi brzeg, padł na kolana przed cudowną ikoną i gorąco modlił się.

Wieść o pojawieniu się w podjarosławskim lesie ikony Matki Bożej szybko rozeszła się po okolicy. Wkrótce na miejscu objawienia zbudowano cerkiew Wprowadzenia do Świątyni Matki Bożej i w niej umieszczono ikonę. Później w tym samym miejscu założono Monaster Tołgski, który wkrótce zasłynął z wielu cudów mających miejsce przed świętą ikoną. Między innymi 16 września 1392 r. w czasie nabożeństwa z ikony zaczęło wydzielać się pachnąca mirra. Chorzy namaszczeni ją odzyskiwali zdrowie.

Najbardziej znane kopie Tołgskiej Ikony Matki Bożej spoczęły w moskiewskim Monasterze Pietrowskim, w Monasterze Chotkowskim oraz w jednej z cerkwi Jarosławia.

Święto Tołgskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 8/21 sierpnia.


Jarosław Charkiewicz