Ikona Bogarodzicy "Poszukiwanie Zagubionych"
/Ikona Bożijej Matieri "Wzyskanije pohibszich"/

Ikona Matki Bożej "Poszukiwanie Zagubionych" należy do tych ikon Bogarodzicy, które zasłynęły stosunkowo niedawno, chociaż pisane były na Rusi od dawna. Spośród ich największą sławą została obdarzona, napisana w 1707 r. ikona znajdująca się w Wołchowie Guberni Orłowskiej. Z jej wysławieniem związana jest następująca opowieść.

We wsi Bor Guberni Kałuskiej mieszkał pewien rolnik Teodot Obuchow. Spokojny chłop, w miarę swych możliwości wspomagał biedną wiejską cerkiewkę, często jeżdżąc od wsi do wsi i skupując konopie. Pewnego razu, a było to w połowie XVIII w., w dzień Chrztu Pańskiego silna zamieć i mróz zastały Obuchowa w drodze. Zgubił drogę, a zmęczone konie zatrzymały się przy wąwozie. Zziębnięty chłop nie widząc sposobu na ocalenie wyprzągł konie, a sam ułożył się w saniach i czując, że zamarza zwrócił się ku Matce Bożej z prośbą o pomoc. Obiecał przy tym, iż jeśli przeżyje, zamówi wierną kopię ikony "Poszukiwanie Zagubionych" znajdującej się w cerkwi św. Jerzego w Wołchowie. Jego modlitwa została wysłuchana.

Wkrótce po tym ocknął się przed domem swego przyjaciela. Po wyzdrowieniu spełnił daną obietnicę i ofiarował ikonę miejscowej ubogiej cerkiewce. Odtąd zarówno ta ikona jak i znajdująca się w Bołchowie stały się wśród wiernych bardzo znane i czczone.

Istnieją też inne kopie Ikony Matki Bożej "Poszukiwanie zagubionych" słynące z cudów, m.in. we wsi Maliżna w Guberni Charkowskiej, która trzykrotnie ratowała mieszkańców od cholery, we wsi Krasnoje w Guberni Czerninowskiej, w Woroneżu, w Kozłowie Guberni Tambowskiej oraz w moskiewskiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim wiernym, którzy przed tymi ikonami proszą o pomoc i wstawiennictwo, Bogarodzica nie odmawia Swojej szczodrej pomocy.

Święto Ikony Matki Bożej "Poszukiwanie Zagubionych" obchodzone jest 5/18 lutego.


Jarosław Charkiewicz