Achtyrska Ikona Bogarodzicy
/Achtyrskaja Ikona Bożijej Matieri/

Achtyrska Ikona Bogarodzicy należała niegdyś do najbardziej czczonych w Rosji ikon Bogarodzicy.

Jej objawienie sięga połowy XVIII w. W tym czasie we wsi Achtyrka Guberni Charkowskiej mieszkał duchowny Bazyli Daniłow. Był człowiekiem wyjątkowo bogobojnym, posiadał gorącą wiarę i zamiłowanie do pracy. 2 lipca 1739 r. w czasie sianokosów poszedł do ogrodu, aby nakosić trochę trawy. Zaledwie raz zamachnął się kosą, gdy ujrzał leżącą przed nim w trawie jaśniejącą blaskiem ikonę Bogarodzicy. Duchowny padł przed nią na kolana, gorliwie pomodlił się, a następnie odniósł znalezisko do domu.

Po trzech latach o. Bazyli miał sen, w którym objawiła się Bogarodziaca i poleciła, aby oczyścił znalezioną niegdyś ikonę od kurzu, obmył ją wodą i przyozdobił. Przykazała również, aby wody po umyciu nie wylewać, bowiem będzie ona miała właściwości uzdrawiające. Tak też się stało.

Pierwszą uzdrowioną osobą była chora na febrę córka duchownego. Kapłan z czcią umieścił ikonę w cerkwi parafialnej, gdzie liczne były przypadki uzdrowień osób omywających się wodą od ikony. W 1751 r. Achtyrska Ikona Bogarodzicy została uznana przez Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za cudotwórczą. Szczególną czcią ikonę darzyła caryca Elżbieta, która poleciła zbudować dla niej nową, dużą kamienną świątynię, według projektu Włocha Rastrellego - jednego z najznakomitszych architektów tamtych czasów. Nowa cerkiew, dedykowana Opiece Bogarodzicy, została poświęcona w 1768 r.

Sława Achtyrskiej Ikony Bogarodzicy rosła. Zaczęły powstawać liczne jej kopie. W 1844 r. wprowadzono zwyczaj organizowania uroczystych procesji idących z ikoną z cerkwi Opieki Bogarodzicy do pobliskiego Achtyrskiego Monasteru Świętej Trójcy.

Obecnie Achtyrska Ikona Bogarodzicy znajduje się w cmentarnej cerkwi w mieście Achtyrka.

Święto Achtyrskiej Ikony Bogarodzicy obchodzone jest 2/15 lipca.


Jarosław Charkiewicz