Ikona Bogarodzicy "Życiodajne Źródło"
/Ikona Bożijej Matieri "Żywonosnyj Istocznik"/

Ikona Matki Bożej "Życiodajne Źródło" przedstawia wysoki kielich stojący na wypełnionym wodą zbiorniku. Nad kielichem widnieje postać Matki Bożej z Chrystusem na rękach. Powstanie tej nietypowej ikony związane jest z następującym wydarzeniem.

W 450 r. w Konstantynopolu w pobliżu tzw. "Złotych Wrót" znajdował się niewielki zagajnik. Biło tam niegdyś źródło, które z biegiem lat zarosło krzakami i pokryło się rzęsą wodną. Pewnego razu w pobliżu tego miejsca szedł żołnierz Lew Markell. Spotkał tam niewidomego człowieka, któremu pomógł wyjść na ścieżkę. Przy zagajniku obaj zatrzymali się aby odpocząć. Lew udał się na poszukiwanie wody i wnet usłyszał głos, mówiący mu aby nie szukał daleko, a w sąsiednim zagajniku. Głos polecił też, aby przyniesioną wodą napoić niewidomego, a do jego oczy przyłożył znajdującą się nad źródłem rzęsę. Nazwała przy tym Lwa królem. Lew zrozumiał, iż przemawia do niego sama Bogarodzica, uczynił co mu kazała i ślepiec odzyskał wzrok.

Po siedmiu latach sam żołnierz został królem. Rozkazał wówczas by miejsce, gdzie został uzdrowiony niewidomy oczyszczono, otoczono kamiennym ogrodzeniem i zbudowano świątynię poświęconą Matce Bożej. Miejsce to nazwano "Życiodajnym Źródłem".

W XV w. Konstantynopol został zdobyty przez wyznawców Mahometa. Cerkiew nad "Życiodajenym Źródłem" zniszczono, a samo źródło zasypano. Z czasem zakazy stały się mniej srogie i chrześcijanie wznieśli na tym miejscy kolejną kapliczkę, która w 1821 r. została ponownie zniszczona. W 1835 r. po raz kolejny oczyszczono źródło i wzniesiono nad nim prawosławną świątynię. Tak jak i przedtem nieprzerwanie słynęło ono swą uzdrawiającą mocą.

Ikona Matki Bożej "Życiodajen Źródło" jest szczególnie czczona w Grecji i Rosji, gdzie posiada wiele wiernych kopii.

Święto Ikony Matki Bożej "Życiodajne Źródło" obchodzone jest 4/17 kwietnia oraz w piątek Tygodnia Paschalnego.


Jarosław Charkiewicz