2024 V 28
Parafialne święto w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Dratowie
Parafialne święto w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Dratowie w niedzielę 26 maja zgromadziło liczną rzeszę wiernych z całego regionu oraz parafian i miejscowych sympatyków Prawosławia.

Uroczystościom przewodniczył ks. mitrat płk. Aleksy Andrejuk, który w latach dziewięćdziesiątych posługiwał jako wikariusz lubelskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Ks. A. Aleksy wygłosił bogate w treści kazanie, nawiązujące do hagiografii św. Mikołaja Mirlicejskiego oraz do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa, które domaga się zdecydowanego opowiedzenia po strronie chrześcijańskiej wiary.

Paschalne obchody zwieńczyło poświęcenie nowego krzyża na rondzie przy oddanej niedawno do użytku przebudowanej trasie na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Staraniem parafian po raz kolejny uporządkowano cmentarz parafialny.

Warto zaznaczyć, że XIX-wieczną cerkiew w Dratowie czeka w tym roku generalny remont (poprzedni miał miejsce 20 lat temu). Wierni spodziewają się, że zasilanie i zabezpieczenie elektryczne zwiększą komfort nabożeństw w zabytkowej świątyni. Ks. Mirosław Wiszniewski, który od 2 lat sprawuje pieczę duszpasterską nad dratowską wspólnotą, dziękował za opiekę nad cerkwią i nad miejscem wiecznego spoczynku, gdzie mieszkańcy otaczają pamięcią grób śp. ks. proboszcza Stefana Maleszy i Olgi Maleszy, pomordowanych przez niemieckich okupantów.

Dodajmy, że uroczystości ubogacił śpiew młodzieżowego chóru diecezjalnego pod dyr. Ivana Natiażko, który z błogosławieństwa Władyki Abla prowadzi także chór duchowieństwa Prawosławnej diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Wspólne świętowanie zakończyła agapa.
 
Grzegorz Jacek Pelica