2016 X 17
Biała Podlaska: Ku czci św. męcz. Serafima Wyznawcy
 

Bialskopodlaska świątynia św. ap. Marka jako parafia cywilno-wojskowa w niedzielę, 16 października br., obchodziła swoje drugie święto parafialne ku czci św. męcz. Serafima Wyznawcy.


Świąteczną Boską Liturgię zaszczycili swoją obecnością hierarchowie naszej Cerkwi: Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej arcybiskup Abel oraz Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego Biskup Siemiatycki Jerzy. Władykom asystowało sześciu duchownych oraz protodiakon lubelskiej katedry Marek Waszczuk.


Tradycyjnie przed wejściem do świątyni hierarchów powitali kwiatami najmłodsi parafianie, następnie chlebem i solą starosta cerkiewny st. chorąży Tadeusz Bandzerewicz i proboszcz parafii ks. mitrat płk Aleksy Andrejuk.


Uroczystość zaszczycili także zaproszeni oficjalni goście. Zastępca prezydenta Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz starosta powiatu Mariusz Filipiuk. Obecny był również przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego, proboszcz sąsiedniej parafii ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk.


Okazała swoją architektoniczną bryłą i wewnętrznym wyposażeniem bialskopodlaska cerkiew wypełniła się wiernymi. Z okolicznościową homilią do zgromadzonych zwrócił się władyka Jerzy. Analizując czytany tekst ewangeliczny hierarcha zaproponował słuchaczom szereg praktycznych wskazówek w codziennym życiu, skupiając się na autorytecie św. męcz. Serafima Wyznawcy. Władyka wspomniał o jego duszpasterskiej posłudze na terenie Chełmszczyzny jako namiestnika monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Analizując nazwisko św. Serafima – Ostroumow władyka przybliżył jego mądrość i rozwagę jako biskupa w tak trudnym okresie okrucieństwa bolszewickiego.


Uroczystość uświetnił śpiew miejscowego chóru parafialnego kierowanego przez Arkadiusza Romaniuka. Na zakończenie uroczystej Boskiej Liturgii wszystkich zgromadzonych pozdrowił arcybiskup Abel. Szczególne słowa wdzięczności za przyjazd i pouczającą homilię władyka skierował do biskupa Jerzego. Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej podziękował też oficjalnym gościom, duchowieństwu i zgromadzonym wiernym, dzieciom za powitanie i kwiaty, staroście za chleb i sól, gospodarzowi parafii ks. mitratowi Aleksemu Andrejukowi, jego pomocnikowi ks. Janowi Jałozie i psalmiście lektorowi Arkadiuszowi Romaniukowi za przygotowanie święta.


Władyka odniósł się także do obecności drugiej świątyni prawosławnej w Białej Podlaskiej nazywając to paradoksem dziejowym. Wydarzenia historyczne miały przyczynić się do tego, aby na terenach Południowego Podlasia prawosławie wyrugować. A my dzisiaj w tej okazałej świątyni dajemy świadectwo swojej religijności i przywiązania do św. prawosławia.


Na zakończenie głos zabrał proboszcz i budowniczy parafii ks. mitrat Aleksy Andrejuk. Podziękował hierarchom, duchowieństwu, oficjalnym gościom i wiernym za obecność i wezwał do dalszego gorliwego stania w świętej wierze przodków.

 

fot. Władysław Szołucha

Ksenia Andrejuk