2016 VIII 22
Wizyta w Lublinie Patriarchy Antiocheńskiego i całego Wschodu Jego Świątobliwości Jana X

Podczas pobytu w Polsce Jego Świątobliwości Patriarchy Jana X z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy dostojni goście patriarchatu antiocheńskiego w godzinach wieczornych 17 sierpnia przybyli do Lublina.


W czwartek o godz. 9 w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego Jego Świątobliwość Patriarchę Antiocheńskiego i całego Wschodu Jana X oraz Jego Eminencję Sawę, Metropolitę Warszawy i całej Polski, powitał podczas tradycyjnej Doksologii gospodarz diecezji arcybiskup Abel.


W swoim wystąpieniu Władyka Abel porównał losy Chełmszczyzny i Południowego Podlasia do tragedii Prawosławia na terenie patriarchatu antiocheńskiego za czasów Imperium Osmańskiego, kiedy to znaczna część społeczności prawosławnej krajów Bliskiego Wschodu poprzez podstępne włączenie ich do nurtu melchitów zerwała więzy z rodzimym prawosławiem. Władyka wspomniał też patriarchę antiocheńskiego Joachima, który zatwierdził statut Prawosławnego Bractwa w Lublinie. Na mocy tego błogosławieństwa bractwo po pożarze zapoczątkowało odbudowę dzisiejszej cerkwi katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie w trudnym okresie szalejącej Unii Brzeskiej.  Władyka wyraził solidarność z narodem prawosławnym Bliskiego Wschodu w okresie tak skomplikowanej dzisiaj sytuacji chrześcijan. Arcybiskup podziękował również metropolicie Sawie za skierowanie gości do diecezji lubelsko-chełmskiej. W imieniu społeczności prawosławnej Lublina Władyka wręczył patriarsze Ikonę Matki Bożej Chełmskiej.


Patriarcha wyraził swoją radość, że może odwiedzić Lublin i zapoznać się z życiem prawosławnych diecezji lubelsko-chełmskiej. Jego Świątobliwość wspomniał, że pamięta obecność arcybiskupa Abla na swoim historycznym Ingresie na katedrę patriarchów antiocheńskich w Bejrucie w roku 2012. Władyka poprosił również o modlitewne wsparcie i solidarność w tak trudnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.


Obecność patriarchy Jana X w Lublinie stała się dobrą okazją, aby prezydent miasta Lublina dr Krzysztof Żuk, a także przedstawiciel marszałka województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta mogli osobiście spotkać się i rozmawiać z Jego Świątobliwością Janem X o sytuacji panującej w Syrii i krajach Bliskiego Wschodu. W spotkaniu z dostojnym gościem uczestniczyli również arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski Kościoła rzymskokatolickiego, któremu asystował biskup Mieczysław Cisło.


Następnie goście udali się na teren obozu koncentracyjnego Majdanek, aby tam złożyć wieńce i wznieść modlitwę za spokój dusz ofiar Holokaustu. Następnie hierarchowie odwiedzili muzeum na lubelskim zamku, podziwiając freski ścienne kaplicy Świętej Trójcy.


Lubelskie media czynnie zaangażowały się w pobyt Jego Świątobliwości Jana X w Lublinie i odnotowały tę historyczną wizytę dostojnika Kościoła prawosławnego zajmującego trzecie miejsce w dyptychu lokalnych kościołów autokefalicznych.

 

fot. Tymoteusz Kozka

ks. Andrzej Łoś